ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Dvoucentimetrová dlažba: ideální parťák k bazénu, na terasu i balkón

Řešíte pokládku venkovní dlažby, protože si chcete zkrášlit terasu nebo okolí bazénu? Nebo jste se rozhodli vytvořit si na zahradě efektní i praktický chodníček, aby byla na zeleň kolem radost pohledět? Ať tak, či onak, výbornou volbou může být dvoucentimetrová dlažba.

Když dáte pozor na splnění podmínek, které dvoucentimetrová dlažba vyžaduje, může být krásná a sloužit vám po celá desetiletí. O jaké podmínky jde?

Pozor na správnou pokládku a druh zátěže

Na rozdíl od jednocentimetrové dlažby se ta dvoucentimetrová pokládá bez lepení, nasucho. Pokládka se pak provádí do písku, živého betonu, na trávu, štěrk nebo na terče a je snadná. Vždy je jen nutné zajistit, aby bylo podloží rovné a kompaktní, jinak na sebe nenechají deformace dlažby dlouho čekat.

Pokládka 2 cm dlažby na terče

Jak už padlo, 2cm dlažba se hodí na balkóny a terasy, k bazénům a může být i materiálem vhodným pro chodníčky. Využití dokonce nachází i na veřejných prostranstvích, například v parcích.

Dvoucentimetrová dlažba je mrazuvzdorná, nevadí jí vlhkost a je odolná vůči tlaku a opotřebení. Pouze pokud je dlažba nalepená, můžete přes ni i přejíždět vozem. Kdyby nalepená nebyla, riskovali byste odtrhání dlaždic během rotace kol. Rozhodně není určená pro dlouhé a pravidelné parkování – snadno by mohlo dojít k nepěkné deformaci, která by si žádala úpravy, zvlášť pokud mluvíme o větším a těžším autě.

Výhody a nevýhody dvoucentimetrové dlažby

Dvoucentimetrová dlažba má celou řadu výhod, které z ní dělají populární produkt:

Odolnost vůči mechanickému poškození. Při správném zacházení vydrží i několik desítek let.
Odolnost vůči mrazu a vlhkosti. Tuto dlažbu prakticky nic nerozhází. Jediné, co je v tomto ohledu potřeba, je větší spád podkladu v případě, že u vás často silně prší. Použít se k tomu dají výškově nastavitelné terče, díky nimž vytvoříte dostatečný odtok.
Snadná pokládka nasucho. Nečeká vás žádné lepení k podkladu, nebudete-li sami chtít. Díky tomu pod ní můžete vést třeba kabely. Kdykoli je to potřeba, snadno se pod dlaždice dostanete a pak je zase vrátíte na jejich místo.
Nízká náročnost na údržbu. O podlahu se stačí starat jen minimálně, podle aktuálních potřeb.
Stabilita. Jakmile bude stabilní a kompaktní podloží, nemusíte se obávat, že by dlažba jakkoli „ujížděla“.
• Velký výběr designového provedení. O nejrůznější tvary, barvy a imitace materiálů není nouze. Vybere si tak úplně každý.

Dvoucentimetrová dlažba

Jako snad všechno na světě, i „dvoucentimetrovka“ má vlastnosti, které nemusejí úplně přijít vhod:

Hmotnost dlaždic. Ta je z pochopitelných důvodů vyšší než u jednocentimetrové dlažby. Je třeba očekávat složitější manipulaci.
Vyšší cena. Dvoucentimetrová dlažba je oproti jednocentimetrové dražší kvůli většímu množství materiálu, který na její výrobu padne.
Odtok vody. Na ten už jsme poukázali výše a rozhodně doporučujeme ho nepodcenit.
Venkovní využití. Opravdu se hodí jen do exteriéru. Třeba už proto, že není tolik pohodlná na chůzi, jak bychom si doma představovali.

Dáte 2cm dlažbě šanci? Zaslouží si ji!